راه‌اندازی رشته نت‌بال در کشور

توسط مدیر 1402/10/2

با صدور مجوز از سوی اداره‌کل نظارت و برنامه‌ریزی وزارت ورزش و جوانان، رشته‌ نت‌بال فعالیت خود را به‌ صورت رسمی آغاز کرد.

راه‌اندازی رشته نت‌بال در کشور

به گزارش روابط‌ عمومی و اطلاع‌رسانی کمیته نت‌بال، محمد یعقوبی سرپرست کمیته نت‌بال ضمن اعلام این خبر گفت: حدود یک‌سال پیش با پیگیری موضوع از فدراسیون آسیایی و جهانی نت‌بال، راه‌اندازی این رشته در ایران با آغاز فرآیند اخذ مجوز فعالیت کلید خورد و در نهایت با توجه به بُعد قهرمانی و مدال‌آوری رشته و براساس مجوز صادره، مقرر شد این رشته در قالب کمیته در فدراسیون انجمن‌های ورزشی راه‌اندازی شود.

وی افزود: ریل‌گذاری اصولی و برنامه توسعه پایدار در این رشته، با بهره‌گیری از نظر کارشناسان مجرب و استفاده از ظرفیت‌های متخصصان ورزشی، اولویت اصلی کارمان خواهد بود.

سرپرست کمیته نت‌بال با تشریح روند اجرایی فعالیت کمیته گفت: اهم امور برنامه‌ریزی‌شده، بر 2 محور آموزش و توسعه ساختار تشکیلاتی استوار است. از این‌رو فعال‌سازی کمیته‌های استانی، تدوین آیین‌نامه‌های فنی و برنامه‌ریزی برای برگزاری دوره‌های آموزشی داوری و مربیگری داخلی و بین‌المللی با دعوت از مدرسان رسمی فدراسیون آسیایی و جهانی و با استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی به‌عنوان حامی مالی، از اعتبار ویژه‌ای برخوردار است.

یعقوبی ضمن اعلام استقبال از مشارکت علاقمندان برای فعالیت در این رشته‌ نوپا در ایران گفت: دوستداران برای آگاهی از فعالیت‌های کمیته، می‌توانند از طریق مجاری رسمی اطلاع‌رسانی کمیته یعنی پایگاه خبری و فضای مجازی، با شناسه IranNetball اخبار را پیگیری کنند.

رشته نت‌بال یکی از ورزش‌های توپی است که توسط 2 تیم 7 نفره بازی می‌شود و توسعه آن از بسکتبال اولیه ریشه گرفته است. در تاریخچه این رشته آمده است: نت‌بال نخستین بار در سال 1895 در انگلیس ابداع شد و در اواسط سده بیستم، محبوبیت آن در میان کشورهای مختلف افزایش یافت. در سال 1901 با تدوین مجموعه‌ای از قوانین به دنیای ورزش‌های رقابتی معرفی شد. در سال 1960  با استانداردسازی قوانین و تاسیس فدراسیون بین‌المللی، مقرر شد رقابت‌های قهرمانی جهان در این رشته هر 4 سال یک‌بار برگزار شود.

نخستین بار این رویداد جهانی درسال 1963 در استابورن انگلیس برگزار شد. از کشورهای صاحب عنوان در این رشته می‌توان انگلیس، استرالیا و نیویلند را نام‌ برد. نت‌بال در سال 1995 به‌عنوان یک ورزش رقابتی رسمی، توسط کمیته بین‌المللی المپیک IOC به رسمیت شناخته شد و مورد تایید قرار گرفت. برابر اعلام INF فدراسیون بین‌المللی نت‌بال، این ورزش درمیان بیش از 20 میلیون نفر در دنیا به‌صورت حرفه‌ای و آماتور انجام می‌شود و درحال حاضر نزدیک به 90 کشور جهان در فدراسیون بین‌المللی نت‌بال عضویت رسمی یا وابسته دارند.

این رشته توسط سازمان‌های ورزشی معتبر بین‌المللی از جمله شورای المپیک آسیا OCA، اتحادیه جهانی فدراسیون‌های ورزشیGAISF و سازمان اسپرت اکورد نیز به رسمیت شناخته شده است. رشته نت‌بال در بازی‌های داخل سالن به‌عنوان یک رشته رسمی حضور دارد و ضمن مطرح‌ شدن برای ورود به عرصه بازی‌های آسیایی، افق ورود به رشته‌های رسمی حاضر در بازی‌های المپیک را برای خود متصور است.

اخبار مرتبط

راه‌اندازی رشته نت‌بال در کشور
راه‌اندازی رشته نت‌بال در کشور
1402/10/2
برگزاری نشست مشترک هیات‌رییسه کمیته  نت‌بال کشور با مدیران فدراسیون انجمن‌های ورزشی
برگزاری نشست مشترک هیات‌رییسه کمیته نت‌بال کشور با مدیران فدراسیون انجمن‌های ورزشی
1402/12/28
هشتادوچهارمین سالگرد تاسیس رادیو در ایران
هشتادوچهارمین سالگرد تاسیس رادیو در ایران
1403/2/5