درباره نت‌بال

درباره نت‌بال

درحال حاضر رشته نت‌بال علاوه بر اینکه رقابت‌های مختلفی در سطح جهانی قاره‌ای دارد، به‌عنوان یکی از رشته‌های اصلی در رویداد معتبری چون بازی‌های داخل سالن آسیا نیز قرارگرفته و ورود این رشته برای نخستین بار در میان رشته‌های رقابتی بازی‌های آسیایی ناگویای ژاپن ۲۰۲۶، به‌عنوان یک رشته نمایشی دور از انتظار نیست

نت‌بال یکی از ورزش‌های توپی است که توسط ۲ تیم ۷ نفره بازی می‌شود. توسعه آن از بسکتبال اولیه ریشه گرفته که در سال ۱۸۹۱ میلادی در شهر اسپرینگفیلد ایالت ماساچوست آمریکا، توسط "جیمز نای‌اسمیت" ابداع شد که برای نخستین بار این ورزش را به شاگردانش در مدرسه "کریستین ورکر" معرفی کرد. با این رویکرد که ورزشکاران بتوانند در فصل‌های سرد در داخل سالن به ورزش بپردازند. 

معلمان زن نسبت به رشته ورزشی بسکتبال کنجکاو شدند و آغاز به ایجاد این ورزش براي دختران کردند. به‌دلیل ویژگی‌های فیزیکی خاص بانوان، آن‌ها نمی‌توانستند به‌طوری موثر، برخی حرکت‌های سخت موجود در بازی بسکتبال را انجام دهند، بدین‌ترتیب، براي غلبه بر این محدودیت‌ها، بازی بسکتبال باید به‌گونه‌ای در میان زنان متعادل‌سازی می‌شد که در اصل بازی نت‌بال، زاییده همین تطبیق است. 

نت‌بال نخستین‌بار در سال ۱۸۹۵ در دانشکده "مادام اوستنبورگ" انگلستان بازي شد و در نیمه نخست سده بیستم محبوبیت آن افزایش یافت. به‌طوری‌که این ورزش در بسیاری از کشورهای مشترک‌المنافع بریتانیا بازی می‌شد و به‌سرعت در جوامع بریتانیایی، از جمله استرالیا، جامائیکا گسترش پیداکرد. 

در سال ۱۹۰۱ مجموعه‌ای از قوانین تدوین‌شده براي رشته نت‌بال، به تایید رسید و این رشته به‌صورت رسمی به‌عنوان یک ورزش، به دنیای ورزش‌های رقابتی معرفی شد.

در سال ۱۹۶۰ قوانین این رشته برای یک بازی بین‌المللی، استانداردسازی و یکنواخت شد و ضمن تاسیس "فدراسیون بین‌المللی نت‌بال" با تصمیم مقام‌های رسمی، مقرر شد تا رقابت‌های قهرمانی جهان این رشته، هر ۴ سال یک‌بار برگزار شود.

نخستین بار این رویداد جهانی، در سال ۱۹۶۳ در "استابورن" انگلیس برگزار شد. 

نت‌بال در سال ۱۹۹۵ به‌عنوان یک ورزش‌ رقابتی رسمی، توسط کمیته بین‌المللی المپیک IOC به‌رسمیت شناخته شد و مورد تایید قرارگرفت.

درحال حاضر رشته نت‌بال علاوه بر اینکه رقابت‌های مختلفی در سطح جهانی قاره‌ای دارد، به‌عنوان یکی از رشته‌های اصلی در رویداد معتبری چون بازی‌های داخل سالن آسیا نیز قرارگرفته و ورود این رشته برای نخستین بار در میان رشته‌های رقابتی بازی‌های آسیایی ناگویای ژاپن ۲۰۲۶، به‌عنوان یک رشته نمایشی دور از انتظار نیست گواینکه، یکی از اهداف اصلی در توسعه جهانی این رشته، بالابردن وجهه و جایگاه این ورزش در دنیا و ترغیب کمیته بین‌المللی المپیک برای گنجاندن آن در برنامه بازی‌های المپیک در آینده نزدیک است.

برابر اعلام INF "فدراسیون بین‌المللی نت‌بال" این ورزش توسط بیش از ۲۰ میلیون نفر در دنیا انجام می‌شود و در حال حاضر نزدیک به ۹۰ کشور جهان، در "فدراسیون بین‌المللی نت‌بال" عضویت رسمی یا وابسته دارند. 

همچنین این رشته توسط سازمان‌های ورزشی اصلی و معتبر بین‌المللی از جمله: کمیته بین‌المللی المپیک(IOC)، شورای المپیک آسیا(OCA)، اتحادیه جهانی فدراسیون‌های ورزشی(GAISF)، سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ (WADA) و سازمان اسپرت‌اکورد نیز به‌رسمیت شناخته شده.

با پیگیری‌های صورت‌گرفته درخصوص جلب موافقت فدراسیون جهانی و آسیایی نت‌بال برای فعال‌سازی و راه‌اندازی این رشته در ایران عزیزمان و پیرو آن، صدور مجوز و اعلام موافقت اداره‌کل نظارت و ارزیابی وزارت ورزش و جوانان مقررشد: رشته نت‌بال فعالیت خود را از بهمن‌ماه سال ۱۴۰۱ در قالب کمیته آغاز و به‌عنوان یک رشته قهرمانی زیرمجموعه فدراسیون انجمن‌های ورزشی قرارگیرد.